توضیحات و دانلود

آموزش LINQ همراه با مثال در سی شارپ
0 0
آموزش LINQ همراه با مثال در سی شارپ

یکی از موجودات جدیدی که در دنیای برنامه نویسی شی گرای دات نت درحال پرورش است، زبان جالبی به نام LINQ است. آموزش Linq به همراه مثال است که میتونید به طور کامل بخش linq  رو خوب یاد بگیرید. جالب دیدم در این شماره، به دنیای دات نت۳  سرک بکشیم و ببینیم آنجا چه خبر است. امید وارم مفید باشه و استفاده کنید.

 

یکی از موجودات جدیدی که در دنیای برنامه نویسی شی گرای دات نت درحال پرورش است، زبان جالبی به نام LINQاست. کلمه LINQ سرنام LanguageIntegrated Query است. از هنگامی که چارچوب دات نت ۲ به طور رسمی معرفی شد، چند ماهی میگذرد. احتمالاً برخی از شما که با پلتفرم برنامه نویسی مایکروسافت کار میکنید، به تدریج با نسخه دوم این فناوری آشنا شده اید وشاید قصد دارید کم کم در پروژه های جدید از این چارچوب جدید برنامه نویسی استفاده کنید.
اما در همان حال که شما آرام آرام با دات نت۲ خومیکنید، خبر میرسد که پروژه دات نت ۳ مدتها است شروع شده و اکنون به تدریج پیشنمایش هایی از آن روی پرده میرود.
جالب دیدم در این شماره، به دنیای دات نت۳ سرک بکشیم و ببینیم آنجا چه خبر است.
این کار دو فایده دارد:
نخست اینکه، درمورد آخرین تحولات دنیای برنامه نویسی مایکروسافت چیزهایی بدانیم.
دیگراینکه، شاید تشویق شوید تا دیر نشده خود را به نسخه دوم دات نت مجهزکنید. چون ممکن است تا یکی دو سال دیگر همین نسخه نیز قدیمی شود!

مثلث راکس یکی از موجودات جدیدی که در دنیای برنامه نویسی شی گرای دات نت درحال پرورش است، زبان جالبی به نام LINQاست. کلمه LINQ سرنام LanguageIntegrated Query است.
منطق زبان لینک از روی زبان SQL گرفته شده است و این زبان در پی پاسخ دادن به مسئله پیچیده ای در دنیای برنامه نویسی پیشرفته است که مثلث راکس (ROX Triangle) نامیده میشود. پس اجازه بدهید ببینیم مثلث راکس چیست.

این روزها اکثر برنامه نویسانی که بازبانهای شی گرایی مثل سی شارپ یا جاوا کار میکنند، از دو ابزار مهم دیگرنیز برای ساختن برنامه های خود استفاده میکنند:
یکی از این ابزارهادیتابیس یا همان بانکاطلاعاتی، و دیگریXML است. البته XML موجود جدیدی در بافت نرم افزارها است، ولی اکنون معلوم شده که با حضور اینترنت دردنیای کامپیوتر، استفاده از XML تقریبا قابل چشم پوشی نیست.
مشکلی که برنامه نویسان با آن درگیرند این است که هر یک از این سه ابزار از منطق ومدل داده ای (Data Model) متفاوتی پیروی میکنند. مدل داده ها در بانک های اطلاعاتی معمولاً زبان SQL است. در حالی که هر زبان برنامه نویسی مدل دادهای خاصی دارد.

مثلاً پلتفرم دات نت از فناوری ADO.NETاستفاده میکند. واضح است که مدل داده ها در ADO.NET و SQL تفاوت های زیادی با هم دارند. مدل داده ها در فرمت XML هم به گونه دیگری است. درXML باید از زبان XQuery استفاده کنید.

برنامه نویس در حین کارروزمره خود مرتباً نیاز دارد داده های خود را از یک مدل به مدل دیگر منتقل کند. مثلاً در یک برنامه مدیریت فروش محصولات، گاهی برنامه نویس لازم میداند داده های مشتریان را از بانک اطلاعاتی (مثلا ًSQL ServerیاMySQL یا ORACLE) بخواند و سپس به فرمت XML تبدیل کند تا بتواند آن را از مجرای اینترنت (مثلاً از طریق وبسرویسها) عبور دهد. در این صورت ناگزیر است همزمان داده ها را ابتدا با منطق SQL بخواند، سپس با منطقBusiness Tier (مثل ADO.NET) پردازش کند و سپس با منطق XQuery تبدیل کند.اریک میر از متخصصانSQL Server در شرکت مایکروسافت این سه گانگی را مثلثROX نامیده است که سرنام عبارات Relations in data tier ،Objects inbusiness tier وXML in presentation tier است.

قطعه کد ۱ LINQ؛زبان دوست داشتنی کارشناسان طراحی زبان های برنامه نویسی در شرکت مایکروسافت مدتی است برای پیدا کردن یک راه حل برای این مسئله، روی زبان لینک کار میکنند.
این زبان البته یک زبان جدید برنامه نویسی در کنارسی شارپ و ویژوال بیسیک نیست، بلکه یک syntax است که درون کدهای برنامه به کار گرفته میشود. (قطعه کد ۱) این قطعه کد به قدری گویا است که حتی کسی که برنامه نویس نیست نیز متوجه معنی آن میشود.
تاکنون به کارگیری چنین منطقی در زبانهای برنامه نویسی شی گرا سابقه نداشته است. این syntaxخیلی به منطق و زبان انسان شبیه است. به همین دلیل استفاده از آن باعث ساده شدن زبان برنامه نویسی میشود.
تیم توسعه پلتفرم دات نت درمایکروسافت برهمین اساس در حال طراحی و توسعه دو API برای زبان LINQ است.یکی از اینها مجموعه DLINQ است که برای پیاده سازی زبان لینک رویADO.NET به کار میرود. دیگری XLINQ نامیده شده که برای امکان پذیرساختن استفاده از منطق لینک روی XML به کار میرود.
کوشش بر این است که syntax برنامه نویسی در هر دو مورد مشابه زبان SQL باشد. به گونه ای که برنامه نویسی بدون توجه به اینکه از کدام API زبان لینک استفاده میکند،به یک شیوه بتواند با داده ها کارکند.این APIها قرار است در چارچوب دات نت۳ (نسخه نهم زبان ویژوال بیسیک و نسخه سوم زبان سی شارپ) به کار گرفته شوند.
یکی از اهدافی که این تیم از به کارگیری منطق لینک در زبانهای برنامه نویسی دات نت دنبال میکند، امکان پذیر ساختن اشکال زدایی ازعبارات Query است. اگر برنامه نویس باشید، حتماً میدانید که تمام قسمت های یک کد منهای عبارات Query که به صورت رشته های متنی می آیند،قابل اشکال زدایی یا Debugging هستند.
قرارگرفتن عبارات Query به صورت مقادیر متنی داخل سورس کد، عملاً اشکال زدایی از آنها را دشوارمیکند. با به کارگیری منطق زبان لینک این مشکل به مقدار زیادی حل میشود؛زیرا Queryها به جای اینکه به صورت مقادیر متنی نوشته شوند، بخشی از سورس کد هستند. به همین دلیل این تکنیک Language Integrated Query نامگذاری شده است.
تیم توسعه دات نت حتی به این موضوع فکر کرده است که استفاده ازابزار Intellisense در ویرایش گر کد ویژوال استودیو بتواند روی زبان لینک مانور دهد. این چیزی است که عملاً روی API متعلق به بخشهای DLINQ وXLINQ اتفاق میافتد. در نتیجه برنامه نویس میتواند کد LINQ را کامپایل نماید و در صورت بروز خطا آن را اشکال زدایی کند.استفاده از XLINQبرنامه نویسان را از به کارگیری منطق XQuery که گاهی گیج کننده است، معاف میکند؛ ضمن اینکه برای کارکردن با داده ها در ADO.NET و لایه BusinessTier میتوانید از همان منطق و رهیافت زبان SQL در بانک اطلاعات استفادهکنید.


دانلود
  • لینک های دانلود دوره های آموزشی تا پایان دوره قابل دانلود می باشد.
  • برای خارج کردن فایل ها از حالت فشرده از ورژن جدید نرم افزار winrar استفاده کنید.
  • برای خارج کردن فایل ها از حالت فشرده لینک های دانلودی که چندین قسمت می باشند فقط قسمت اول را از حالت فشرده خارج کنید.
  • لطفا توضیحات نوشته شده برای مطالب را با دقت بخوانید.
  • برای نمایش فیلم ها می توانید از نرم افزار هایی مانند Km Player , VLC Player یا Media Player Classic استفاده کنید.

ارسال نظر
ارسال پیام به :