جستجوی دسته : حیات وحش

با 10 گونه گربه ایرانی آشنا شوید

با 10 گونه گربه ایرانی آشنا شوید

در طبیعت ایران 10 گونه گربه سان زیست کرده اند که البته دو گونه شیر و ببر سال‌هاست که منقرض شده و تنها هشت گونه دیگر باقی مانده اند. به گزارش شرق، از میان باقی‌مانده‌ها بزرگ‌ترین آنها پلنگ ایرانی است و کوچک‌ترین هم گربه شنی. به ‌علت کم‌شدن طعمه، شکار بی‌رویه، استفاده از طعمه مسموم و تخریب زیستگاه، نسل اکثر گربه‌سانان ایران در معرض تهدید یا خطر انقراض قرار گرفته است. در ادامه به اختصار هر 10 گونه این گربه‌سانان را معرفی می کنیم.

 

سلطان منقرض‌شده

شیر ایرانی با عنوان شیر آسیایی هم شناخته می‌شود. بیش از 70 سال از انقراض این گونه در ایران می گذرد. البته شیر ایرانی با همین نام در جنگل «گیر» در گجرات هند همچنان زنده است. طول سر و تنه شیر ایرانی 150 تا 190 سانتی‌متر با دمی حدود 100سانتی‌متر و وزنی بین 110 تا 190 کیلوگرم است.

ببر مازندران

به نام ببر مازندران یا ببر هیرکانی معروف است اما مازندرانی ها آن را با نام شیر سرخ می‌شناختند. نزدیک به 60 سال از انقراض این گونه نیز می گذرد. طول بدن این جانور تا 280 سانتی‌متر هم می‌رسید. گفته می‌شود تعدادی از باقی‌ماندگان نسل این حیوان در باغ‌وحش‌های اکسبورگ آلمان و کالیفرنیای آمریکا با قید زیست‌بوم این جانور زندگی می‌کنند.

پلنگ ایرانی

پسوند «ایرانی» این گونه هم در اسم علمی و هم در اسم انگلیسی آن قید شده است.Persian leopard) ) گفته می‌شود حدود 500 قلاده از آن در ایرانهمچنان یافت می‌شود. طول بدن این پستاندار 110 تا 190 سانتی‌متر است، با وزنی که گاه تا نزدیک 90 کیلوگرم هم می‌رسد. پلنگ ایرانی بزرگ‌ترین زیرگونه یا نژاد پلنگ در دنیاست.

سلبریتی گربه‌سانان ایرانی

یوزپلنگ بی‌تردید شناخته‌شده‌ترین گربه‌سان ایران است؛ گونه‌ای که البته فاصله کمی تا انقراض و پایان نسل دارد. در حالت ایستاده قامت یوزپلنگ بلندتر و کشیده‌تر از پلنگ است و خال‌های پوستش توپُر است. گفته می‌شود از این گونه کمتر از 50 قلاده در طبیعت ایران باقی مانده است. هیچ دو یوزپلنگی را نمی‌توان یافت که خال‌های روی بدن یا صورتشان یکسان باشد و یکی از راه‌های تشخیص یوزپلنگ‌های متفاوت در طبیعت، همین خال‌هاست.

گربه‌سانی که گیاه هم می‌خورد

سیاه گوش دیگر گربه‌سان طبیعت ایران است که از جمعیت آن در ایران اطلاعی در دست نیست. طول بدنش 80 تا130 سانتی‌متر و ارتفاع بدنش50 تا 75 سانتی‌متر و وزنش 18تا 38 کیلوگرم است. از ویژگی‌های جالب این گربه‌سان این است که هنگام گرسنگی و برای جلوگیری از آسیب شیره‌ هضم‌کننده به دیواره معده و هنگام سیری برای محافظت معده در برابر استخوان‌های نوک‌تیز، گیاهخوار می‌شوند.

گربه‌ وحشی

طول بدن گربه‌ وحشی 45 تا 80 سانتی‌متر است و وزنش بین سه تا هشت کیلوگرم. گربه وحشی از اجداد گربه اهلی به‌شمار می‌آید و جثه‌‌ای‌ بزرگ‌تر از نوع اهلی دارد. از نکات جالب درباره این گربه آمیزشش با گربه‌های اهلی است و به ‌همین ‌دلیل در طرح و رنگ و جثه‌های متفاوتی دیده می‌شوند، اما مثل گربه اهلی میو‌میو می‌کند.

پرخاشگر و دست‌آموز

خوش‌هیکل با اندامی کشیده و باریک، مناسب برای مدل‌شدن! این ویژگی «کاراکال» است؛ گربه‌سانی که طول بدنش 65 تا 90 سانتی‌متر و وزنش به 16 تا 20 کیلوگرم می‌رسد. کاراکال با وجود خوی پرخاشگرش، استعداد بالایی برای دست‌آموز شدن دارد.

جنگل‌نشین سحرخیز

بیشتر دوره فعالیت گربه جنگلی اوایل شب و صبح زود است. در مقایسه با دیگر گونه‌های گربه‌سان بسیار باشهامت است و با قدرت از بچه‌هایش دفاع می‌کند. اگر در گوشه‌ای گیر بیافتد، به انسان حمله می‌کند. این نوع گربه شناگر خوبی هم هست و گاهی برای گرفتن ماهی در آب شیرجه می‌رود. طول سر و تنه گربه جنگلی 60 تا 96 سانتی‌متر است و وزنش به چهار تا 16 کیلوگرم می‌رسد.

خپل خشن

گربه پالاس یکی از کمیاب‌ترین نوع گربه‌سانان در ایران است و به‌همین‌دلیل اطلاعی از تعداد آنها در دست نیست. طول سر و تنه‌ آن50 تا 65 سانتی‌متر است و وزنش بین 2.5 تا 3.5 کیلوگرم است. جثه‌اش به اندازه گربه معمولی است، ولی سری پهن دارد و بدنش نسبتا حجیم‌تر و سنگین‌تر و پاهایش کوتاه‌تر و محکم‌ترند.

کوچک زیبا

کوچک‌ترین گونه گربه‌سان وحشی ایران، گربه شنی است که قیافه‌ای دوست‌داشتنی و بامزه دارد. این گربه‌سان در مناطق فوق‌العاده خشک با دمای بالاتر از 51 درجه سانتی‌گراد و تپه‌های شنی به ‌راحتی زندگی می‌کند. طول سر و تنه گربه شنی به‌ طور میانگین 50 سانتی‌متر است و میانگین وزنش 1,5 تا 3.4 کیلوگرم است. جثه‌اش تقریبا مثل گربه خانگی است.